Savvaļas dzīvnieku mazuļi

15.03.2024.
Stirnas mazulis
Stirnas mazulis
Foto - V. Vītola

Pavasarī un vasarā uzturoties dabā, kādā kuplākā pļavā, mežmalā vai pat savā piemājas dārzā varam nejauši sastapt kāda zvēra vai putna mazuli – stirnēnu, zaķēnu, lapsēnu, ezīti, pūčulēnu. Pēdējo gadu laikā arvien biežāk dzirdam arī par ronēniem, kas, iestājoties saulainākam un siltākam laikam, manīti pludmalēs sildāmies.

Ieraugot savvaļas dzīvnieka mazuli šķietami bezpalīdzīgā stāvoklī, mums rodas dabiska vēlme palīdzēt, tomēr jāatceras, ka veselam dzīvnieku mazulim cilvēka palīdzība nav nepieciešama. Labākā palīdzība savvaļas dzīvniekam ir tā atstāšana savā vaļā.

Pēc iespējas ātrāka došanās prom no dzīvnieku mazuļa ir būtiska, jo savvaļā ir ierasts, ka dzīvnieku mātes dažādu iemeslu dēļ atstāj savus mazuļus bez uzraudzības vairāku stundu garumā. Piemēram, mātes atstāts stirnas mazulis guļ nekustīgi, lai netiktu pamanīts. Stirna atnāk to pabarot, un pārējā laikā neuzturas blakus, lai nepievilinātu plēsējus. Sajūtot draudus, stirnas mazulis nelec kājās un nebēg, bet mēģina būt nepamanāms. Ja cilvēks turpinās uzturēties mazuļa tuvumā, mamma šajā laikā mazulim netuvosies.

Palīdzība ir nepieciešama vien tādā gadījumā, ja dzīvnieks ir nokļuvis bezpalīdzīgā stāvoklī – savainots vai iesprūdis/iekritis vietā, no kuras pats nespēj izkļūt.  

Atcerieties – patvaļīgi nest zvēru vai putnu uz mājām un turēt ir aizliegts ar likumu!


Ja nepieciešams padoms, konsultējies, rakstot uz e-pasta adresi: info@daba.gov.lv.

Plašāka informācija par roņiem šeit.

Izglītojoši materiāli


Vairāk par dabā sastaptiem dzīvnieku mazuļiem var uzzināt arī muzeja zooloģijas ekspozīcijā.